DİKSİYON VE HİTABET

Diksiyon İle Etkileme Sanatı – Hitabet Nasıl Güzel Konuşulur?

Güzel konuşma ve hitabet nasıl yapılır? Diyafram kontrolü nedir? Türkçe en doğru nasıl kullanılır? Ses tonu nasıl ayarlanır? Güzel konuşmak öğrenilebilir mi? Güzel ve etkili konuşma taktikleri. Diksiyon nasıl düzeltilir?

Güzel konuşmak hayatımızda oldukça önemlidir. Bazen bir iş görüşmesinde, bazen bir toplantı da karşınızdaki insanı güzel konuşma(diksiyon) ile kendinize kısa sürede bağlayabilirsiniz. Kelimeleri yutmadan konuşmak karşımızdaki insanı etkilemek demektir. Cümlelerin sonunu vurgulu bitirmek, duraklayacağımız yerlerde durmak bunlar güzel konuşmak için en önemli faktörlerdir. Konuşma esnasında, seçeceğiniz konunun da karşınızdaki kişileri etkilemesi gerekir.

Hangi konu ile ilgili olursa olsun dinleyici kitleniz dağıldığı zaman, iletişim kopukluğu da yaşanır ve konuşmayı bırakmış olursunuz.

Genelde konuşmanızın, kelimelerinizin, seçici ve dikkat çekici olması, ayrıca ses tonunuzun dinlenilebilir bir hal almasına dikkat ederek dinleyicileri kendinize odaklayabilirsiniz. Güzel konuşmada gerektiği yerler de ses tonunuzu normal düzeyden biraz daha yukarı çekmek karşınızdakilerin size daha fazla yönelmesine katkı sağlayacaktır.

Konuşmalarınızda Türkçe’yi doğru kullanmak en önemli şeylerden biridir.

Kullandığınız kelimeleri yutarak konuşmanız sizin için bir dezavantaj olup, güzel bir konuşma sergilemiş olmaz, aksine daha da itici bir konuşma gerçekleştirmiş olursunuz. Mümkün olduğunca ağzınızdan çıkacak olan kelimeleri, yutmadan ve tane tane söylemekte fayda vardır. Bu olayı devamlı sürdürmeniz durumunda ileride ne kadar güzel, belirgin ve net konuştuğunuzun farkına varmış olacaksınız.
Verilen bilgiler doğrultusunda, konuşmanın da aslında bir sanat olduğunun farkına varıyoruz. Bu sanatı da kurallarına ve bilinen ilkelerine uygun bir şekilde kullanmamız durumunda ileride konuşmamızı da geliştirmiş olacağız. Belirtmek isteriz ki, güzel konuşmak doğuştan gelen bir şey değil, sonradan geliştirilen bir sanattır.

ŞİMDİ KONUŞMA ZAMANI GAZİANTEP DİKSİYON VE HİTABET EĞİTİM KURUMLARI