Diksiyon ve Etkili Konuşma

Diksiyon Kursu

Kimileri 15 dakikalık bir konuşma yapar, o süre bitmek bilmez, dinleyiciler saatine bakmaya, hayal kurmaya başlar, salondan öksürme sesleri yükselir. Kimileri 15 dakikalık bir konuşma yapar, konuşmasıyla o salonu avucunun içine alır, dinleyici dikkat kesilir ve dakikalar uçup gider. Peki o konuşmacı ne yapar da konuşmasını monotonluktan uzak, renkli ve etkili kılar? Diksiyon kursu olarak da anılan 30 saatlik bu eğitimde doğru, etkileyici ve renkli bir konuşma ile ilgili gerekli ipuçlarını paylaşıyoruz ve uygulamalar sayesinde edinilen bilgilerin hayata geçirilmesini hedefliyoruz. İçinde bulunduğumuz iletişim çağında, sosyal varlıklar olarak “ne” söylediğimiz kadar, neyi “nasıl” söylediğimizin de önemi çok büyük. Diksiyon kursumuza Sizde Katılabilirsiniz. Gaziantep Diksiyon Kursu olarak sizleri de aramızda görmekten büyük mutluluk duyarız. Eğer sizde etkili ve güzel bir diksiyon ile konuşmak isterseniz. Kurs merkezimize sizleride bekliyoruz

Sıkça Sorulan Sorular

1- Diksiyon kursu, güzel konuşabilmek ve iyi bir diksiyon için yeterli mi?
Diksiyon kursumuzda, size verilen tüm uygulamaları gerektiği gibi yaparsanız, ömür boyu yapmanız gereken egzersizleri uygularsanız, sizden istenen küçük ödevleri yerine getirirseniz bu kursun sonunda ortaya çıkan farkı kendiniz de çok rahat görürsünüz.
2- Ben iş hayatımda daha iyi konuşabilmek için gelmek istiyorum. Doğru "konuşma kursu" bu mu?
Evet, bu kursumuz iş hayatında ve sosyal yaşamda kendini daha iyi ifade edebilmek, daha başarılı sunumlar yapabilmek isteyen katılımcılar içindir. Spikerlik, Oyunculuk, Seslendirme gibi mesleki eğitim gruplarımız bu sınıflardan ayrıdır.
3- Diksiyon kursuna Can Gürzap ve Arsen Gürzap eğitmen olarak katılıyor mu?
Can Gürzap ve Arsen Gürzap en az diğer eğitmenlerimiz kadar Dialog’da derslere katılıyorlar. Ancak her eğitmenimizin olduğu gibi onların da Dialog dışında tiyatro, televizyon, sinema, dublaj gibi işleri olduğu için açtığımız her sınıfta bulunmaları mümkün olamıyor.
4- Eğitimlere hangi eğitmenler katılıyor?
Eğitmen kadromuzun tamamı Şehir ve Devlet Tiyatroları sanatçılarıdır. Her biri çok deneyimli tiyatro sanatçısı ve eğitmenlerdir. Kadromuza Eğitmenlerimiz sayfasından bakabilirsiniz.
5- Konuşmamda şive var. Diksiyon kursuyla bunu düzeltebilir miyim?
Şive, standart bir eğitimden daha fazla uğraş gerektiren bir konudur. Özel ders almanızı öneririz.
6- Topluluk önünde konuşurken çok heyecanlanıyorum. Diksiyon kursunda bunu yenebilir miyim?
Eğitimimiz içinde çok sayıda topluluk önünde konuşma uygulaması yapılmaktadır. Bu uygulamalarda heyecan kontrolü ve heyecanı gizlemeye yönelik çalışmalar vardır. Bu heyecanı tamamen yok etmeye çalışmak yerine kontrol altına almak daha doğru bir yaklaşımdır. Topluluk önünde daha rahat olabilmek için bu eğitimin “Oyunculuk” ya da “İkinci Aşama” eğitimiyle desteklenmesi daha iyi sonuçlar verir.
7- Diksiyon kursunda beden dili öğretiyor musunuz?
Eğitim içinde yer alan Konuşma dersinde doğru beden kullanımı ve beden anlatımı içeriği bulunuyor. Ancak beden dili “bu jest ya da şu mimikle karşı tarafa böyle mesajlar veririz” gibi klişe bir yaklaşımla ele alınmıyor. Bu konuda biraz daha detaylı bir eğitim almayı arzu ederseniz, sizi Etkili Beden Kullanımı sınıfımıza bekleriz.
8- Biz bu diksiyon kursuyla şirket olarak ilgileniyoruz bize özel grup oluşturabilir misiniz?
Benzer eğitimleri şirketler için kapalı gruplar halinde uyguluyoruz. Bununla ilgili daha iyi bilgi almak için kurumlara yönelik eğitimler sayfalarımızı inceleyiniz.
9- Uzun yıllar yurt dışında yaşadım. Konuşmamda çok fazla yabancı sözcük kullanıyorum ve aksanlı konuşuyorum. Dialog’da buna çözüm bulabilir miyim?
Eğitimimiz bu konuda bir yere kadar size destek olur. Özellikle aksan konusunda Özel Konuşma Dersi’ni düşünebilirsiniz.
10- Diksiyon kurslarında genel katılımcı profiliniz nedir? Ne tip insanlar geliyor?
Diksiyon kursumuz, hem yaş hem de mesleki anlamda çok geniş bir yelpazeye hitap ediyor. Bankacılar, yöneticiler, satış ve pazarlama uzmanları, doktor, avukat gibi birçok iş alanından katılımcımız var. Profesyonel yaşama adım atmak üzere olan üniversite öğrencileri ve kendilerini geliştirmek isteyen ev hanımları da eğitimlerimize sıklıkla katılıyorlar.
11- Bu bir diksiyon eğitimi midir? Başka diksiyon kurslarında verilen eğitim bundan farklı mıdır?
Diksiyon, bu eğitimin içindeki derslerden biridir. Halk arasında güzel konuşma eğitimleri "diksiyon kursu" ya da "diksiyon eğitimi" gibi ifade ediliyor. Bu eğitimimiz diksiyon derslerini ve daha fazlasını içeriyor.
12- Bu eğitimin özel dersten farkı nedir ?
Özel ders katılımcının eksikleri, talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda şekillenir. Süre olarak sınıf eğitiminden daha kısadır. Belirli bir takvime uyulmak zorunda değildir. Bizim her zaman öncelikli tavsiyemiz konuşma konulu bir eğitimin grup içinde alınması yönündedir. Özel dersi ancak programlarımıza işi dolayısıyla uyum sağlayamayan veya belirgin ihtiyaçları olan kişilere öneriyoruz.
13- Bu kurstan insan ilişkilerini ve iletişim becerilerini geliştirme konusunda nasıl faydalanıyoruz?
İletişimin temel unsuru konuşmaktır. Dialog'da konuşmak sadece sözlerin ağızdan dökülmesi ya da iyi bir diksiyon olarak değil, etkili bir anlatım ve ifade olarak ele alınır. Duruma özgü çalışmalarla, iyi bir anlatım becerisine sahip olmak ve dinleme becerilerini geliştirmek, kişiler arası iletişimde büyük olumlu katkı sağlar.